Уряд України з метою мінімізації впливу СВАМ на українських виробників розглядає всі можливі варіанти взаємодії з ЄС, зокрема, питання тимчасового виключення українського експорту з цього механізму через інструмент форс-мажору, передає Енергореформа.
Про це повідомила міністр захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук.
"Уряд розглядає всі можливі механізми взаємодії з ЄС щодо мінімізації впливу СВАМ. Зокрема, опрацьовується питання тимчасового виключення українського експорту зі СВАМ відповідно до пункту 7 статті 30 Регламенту 2023/956, що передбачає таку можливість через механізм форс-мажору. Ведемо переговори окремо по кожному сектору", – сказала вона в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
При цьому Гринчук зазначила, що, наприклад, електроенергетика взагалі може бути виключена з-під СВАМ у разі відновлення експорту електроенергії, бо вже відбулася інтеграція в ENTSO-E.
Водночас міністр, відповідаючи на питання, на що зараз мають орієнтуватися українські експортери, звернула увагу, що в самому ЄС тривають дискусії щодо дії СВАМ.
"Але й у ЄС тривають дискусії щодо покриття секторів, де буде запроваджений СВАМ і кого він зачепить найбільше. Навіть тут можна очікувати на зміни, враховуючи новий склад Єврокомісії. Втім, ціль довгострокова є, до неї рухаємося і ми, і країни ЄС, і вся міжнародна спільнота", – наголосила Гринчук.
В цілому, за її словами, для мінімізації впливу СВАМ треба працювати над національними механізмами – це і система моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів (МЗВ) і система торгівлі квотами на викиди парникових газів (СТВ).
"Найближчими роками ми запровадимо СТВ. Маємо створити робочий механізм, який допомагатиме ринковому регулюванню викидів парникових газів. Ми вже заклали основу СТВ – створили систему моніторингу, звітності й верифікації викидів. Не дивлячись на те, що надання бізнесом інформації до системи було добровільним, підприємства дуже відповідально підійшли до звітування", – пояснила міністр.
Повний текст інтерв'ю буде опублікований на сайті "Інтерфакс-Україна".
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.