У зв’язку з дефіцитом ресурсу в енергосистемі, АТ "Енергетична компанія України" ("ЕКУ") веде перемовини про укладення договорів на цільовий імпорт з великими промисловими споживачами, які прагнуть зменшити тривалість планових обмежень енергопостачання, передає Енергореформа.а
"ЕКУ" здійснювала цільовий імпорт електроенергії своїм споживачам протягом осінньо-зимового періоду 2022-2023. Нині ми фіксуємо поновлення попиту на таку послугу й готові забезпечувати українські підприємства імпортною електроенергією, допомагаючи їм уникати збитків через переривання виробничих процесів", – зазначив генеральний директор "ЕКУ" Віталій Бутенко, слова якого наводяться в релізі компанії 14 травня.
Там нагадали, що відповідно до урядової постанови від 27 жовтня 2023 року №1127, планові обмеження не поширюються на підприємства, які закуповують імпортовану електроенергію. Для цього, в травні-вересні її частка в конкретну годину споживання має становити не менше 30%, у жовтні-квітні – не менше 50%.
У компанії також вказали, що у травні вона додатково після Румунії, Словаччини та Угорщини розпочала імпорт електроенергії з Польщі.
Там додали, що 13 травня "ЕКУ" імпортувала найбільший добовий обсяг електроенергії за весь час своєї комерційної діяльності.
Зі свого боку, голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький на брифінгу 10 травня допустив, що промисловість не в повному обсязі використовує можливості імпорту для уникнення відключень через певну необізнаність, а також досить короткий термін застосування графіків.
"Це питання обізнаності, а також того, що ці графіки тривають недостатньо довго, щоб бізнес встиг адаптуватися до цієї нової реальності. Але зазначу, ми ще зимою, ще до обстрілів шахедами Дніпропетровської області в лютому, неодноразово попереджали про можливий дефіцит е/е і закликали налагоджувати імпортні поставки. Варто задуматися над тим, щоб забронювати своє споживання, замовивши в європейських країнах імпорт у ті години, в які е/е не вистачає", – зазначив Кудрицький.
Він додав, що в ОЗП 2022/2023 промисловосі та енергетикам вдалося нормально налаштувати ці процеси та уникнути відповідних відключень за умови імпорту.
Як повідомляла Енергореформа, другий день поспіль НЕК "Укренерго" фіксує рекордний обсяг імпорту електроенергії в Україну із Європи: майже 19,5 тис. МВт-год 13 травня та понад 21 тис. МВт-год 14 травня.
Водночас через значний дефіцит електроенергії системний оператор кілька разів був вимушений подовжувати застосування графіків обмеження потужності для промислових споживачів, які почали вводити з 8 травня.
Останній з них діятиме з 16:00 14 травня до 07:00 15 травня (попередній діяв з 17:00 13 травня до 7:00 14 травня, хоча спочатку анонсувався тільки до 24:00).
На брифінгу 10 травня глава "Укренерго" Володимир Кудрицький пояснював необхідність обмежень уночі дефіциом ресурсу, в тому числі й імпортного, попри те, що знижується споживання.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.