Роздержавлення енергетичної галузі – єдиний шлях до зменшення рівня корупції в ній, що дозволить їй прозоро працювати на ринкових засадах та залучати приватний капітал, передає Енергореформа.
Так вважає глава Групи "Нафтогаз" Олексій Чернишов.
"Основне джерело виникнення корупції в енергетичній сфері – це регулюваність і присутність держави в більшості цього сегменту. Коли ми все ж таки прийдемо до ринку енергоресурсів в Україні, не буде причин, не буде мотивації для цього (…). Тому я прихильник виключно конкуренції й нерегульованих ринків", – сказав Чернишов на заході ЄБА "Глобальний прогноз. Зміцнення єдності" 17 вересня.
За його словами, сьогодні більше ніж 80% всієї енергетичної галузі перебувають у власності держави, і це не робить її максимально ефективною та обмежує конкуренцію, а також призводить до встановлення неринкових цін на енергоресурси, через що галузь значно втрачає в прозорості.
"Тому що всі в боргах, ніхто не з ким не розраховується. Тарифи регульовані, немає можливості покривати видатки. Компанії не працюють. Це потребує втручання держави. Це потребує взаємозаліків, це потребує встановлення тарифів. Це все веде до того, що система не стає прозорою. Єдиний шлях в цьому відношенні – це повна лібералізація енергетичного сегменту", – пояснив свою думку Чернишов.
При цьому він підкреслив, що лібералізувати енергоринки потрібно настільки швидко, наскільки це можливо, аби дати можливість тому ж ринку природного газу розвиватися та залучати в нього приватний капітал.
Глава "Нафтогазу" зауважив, що при зростанні цін на енергоресурси до ринкового рівня, безумовно, потрібен захист вразливих споживачів.
Чернишов також зазначив, що пільгові ціни на енергоресурси, в тому числі для підприємств теплокомуненерго, не спонукають споживачів до енергоефективних заходів.
"Поки ціна на природний газ в Україні для ТКЕ складає 50% ринкової, то мотивації скорочувати його використання – жодної. Тому я постійно й кажу про ринок, постійно кажу про необхідність до нього йти", – наголосив СЕО "Нафтогазу".
На його переконання, Україна стане експортером природного газу "не тоді, коли ми збільшимо видобуток, а тоді, коли ми лібералізуємо ринок, а українські підприємства та міста стануть більше енергоефективними і менше споживатимуть".
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.