Комітет ВРУ з питань енергетики та ЖКП пропонує відтермінувати внесення плати за отримання технічних умов (ТУ) на приєднання генеруючих установок до мереж НЕК "Укренерго" в розмірі 10 євро/кВт, розбивши їх на два рівноцінні платежі, передає Енергореформа.
Комітет на своєму засіданні вирішив запропонувати правку до прийнятого за основу 21 серпня 2024 року законопроєкту №11392, який ввів плату в розмірі 10 євро за 1кВт замовленої потужності за ТУ приєднання нових генеруючих установок до мереж "Укренерго", аби вирішити проблему їхнього бронювання без реалізації. Ця плата потім враховується у вартість робіт з приєднання.
"Плата залишається, але протягом трьох місяців після вступу в силу цього закону всі (хто отримав ТУ на приєднання – ЕР) мають привести свої договори у відповідність до нього, ще протягом одного місяця зробити 50% гарантійного внеску і далі протягом 6 місяців можна відмовитися від ТУ і повернути свої кошти. Після 6 місяців повернути кошти вже не можна, а потрібно протягом 12 місяців внести інші 50%", – пояснив голова енергокомітету Андрій Герус.
За його словами, це допоможе повернути "сплячі техумови" в "Укренерго", але водночас не перешкоджатиме реалізації проєктів тими інвесторам, хто реально її проводить.
Він пояснив, що "сплячі техумови" заважають розвитку нових проєктів, оскільки позбавляють "Укренерго" можливості пропонувати достатньо потужностей новим інвесторам.
"Ми знайшли компроміс, за яким всі незадоволені, але трошки незадоволені", – додав Герус, вказавши, що "Укренерго" та національного енергорегулятора НКРЕКП більше влаштовує варіант у законопроєкті, а профільні ВДЕ-асоціції взагалі виступають проти авансу.
Він уточнив, що тільки 7% виданих "Укренерго" техумов на приєднання нової потужності доведені до експлуатації, а інші 93% так і залишаються на папері.
За даними "Укренерго", озвученими на засіданні комітету, розрахунки проводилися, виходячи з 15 ГВт потужності, на яку системний оператор видав ТУ.
Присутні на засіданні представники ВДЕ-асоціацій та Американської торгової палати зі свого боку висловилися за відміну норми про введення авансу, оскільки, на їхню думку, це перешкоджатиме розвитку ВДЕ в Україні.
Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=97XwjCt_FTg
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.