Газовидобувники розраховують на рішення уряду про відкриття часткового експорту газу, яке дасть додатковий стимул для роботи, передає Енергореформа.
Так вважає гендиректор ТОВ "Західнадрасервіс" Степан Козицький.
"Я сподіваюся, що на найближчому засіданні Кабінету міністрів будуть питання (про частковий експорт газу, заборонений з початком війни – ЕР). Можливо, потрібно буде місяць-два на остаточне прийняття", – сказав Козицький в коментарі Енергореформі в кулуарах інвестиційної конференції Concorde Capital у Києві, яку інвесткомпанія днями провела вперше з 2019 року.
За його словами, йому відомо про те, що в уряді ведуться розмови про часткове відкриття експорту – попередньо обсягом 15% видобутку.
"Ніяких технічних перешкод для відновлення експорту не буде. Ми зможемо почати його одразу, як дозволять. Це буде дуже правильно. Дасть стимул видобувникам. Я за те, щоб були ринкові відносини", – зазначив глава "Західнадрасервісу".
Стосовно убезпечення України від дефіциту ресурсу, Козицький вказав, що 15% видобутку не має на це великого впливу, тим паче, що влітку споживання набагато нижче, а на зиму за потреби експорт знову можна зупинити.
Голова енергокомітету Верховної Ради Андрій Герус під час спілкуванням з журналістами в кулуарах конференції також підтримав ідею відкриття експорту, зазначивши, що виступає за нормальні ринкові відносини, але не став коментувати можливість та строки прийняття такого рішення урядом.
Член енергокоміету Андрій Жупанин у своєму Телеграм-каналі "Енергобудні" повідомив, що питання дозволу на частковий експорт природного газу з України минулого тижня розглядала міжурядова комісія при Міністерстві енергетики.
За його інформацією, видобувник може продати до 15% обсягу видобутку попереднього місяця, а перед експортом треба розмістити заявку на продаж обсягу на Українській енергетичній біржі. НАК "Нафтогаз України" має переважне право викупу газу по ціні, яка склалася в результаті торгів.
"Якщо "Нафтогаз" не реалізовує переважне право, то тоді покупець газу (якщо він зʼявився на торгах і "Нафтогаз" відмовився) або видобувник (якщо ніхто не купив, а "Нафтогаз" відмовився) отримують право експортувати газ для продажу за кордоном", – написав Жупанин.
Нардеп прокоментував, що метою відкриття експорту в уряді називають допомогу приватним газовидобувникам у скрутний період, надання можливості завести в країну валютну виручку і створити ринкову ціну на газ в Україні, наповнивши біржу ліквідністю.
На цій конференції Козицький зазначив, що "Західнадрасервісу" вдалося під час війни збільшити видобуток газу.
"Якщо в 2022 році ми видобували 600-700 тис. куб м газу на добу, то зараз 2,2 млн куб. м", – сказав він.
Однією з причин росту обсягів видобутку Козицький назвав купівлю сучасного та дороговартісного обладнання для буріння.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.