Американська компанія Holtec International у своєму щорічному звіті назвала відкриття Україною у 2023 році Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) надзвичайно важливим досягненням, передає Енергореформа.
"ЦСВЯП є надзвичайно важливим досягненням для України, яке має вирішальне значення для подальшої експлуатації ядерних енергоблоків країни з метою забезпечення її енергетичної безпеки та незалежності", – йдеться у звіті, розміщеному на сайті компанії.
На думку компанії, цей об'єкт ліквідував залежність України в зберіганні відпрацьованого ядерного палива від "недоброзичливого сусіда", яка ще зберігалася, попри здобуття незалежності країною в 1991 році.
Там акцентували, що енергетикам України, очолюваних главою Міненерго Германом Галущенком та главою НАЕК "Енергоатом" Петром Котіним, вдалося цього досягти в умовах безперервних повітряних атак.
У компанії також вказали, що ЦСВЯП, яке є першим у світі сухим сховищем, оснащене кількома запатентованими конструкціями Holtec, які роблять об'єкт практично неприступним для природних і техногенних загроз.
Як повідомляла Енергореформа з посиланням на главу Держатомрегулювання Олега Корікова, на ЦСВЯП, дослідна експлуатація якого розпочалася у 2023 році, вже розміщені 13 контейнерів з паливом, здійснені рейси з трьох підконтрольних Україні АЕС.
ЦСВЯП є автономною ядерною установкою, призначеною для тривалого зберігання відпрацьованого ядерного палива з Південноукраїнської, Хмельницької та Рівненської АЕС, яке до 2021 року вивозилося на зберігання та переробку до Росії, що коштувало Україні приблизно $200 млн щорічно.
Приймати паливо з цих АЕС ЦСВЯП мав з квітня 2022 року, але війна відкоригувала ці плани, і паливо до 2023 року зберігалося на самих станціях.
У 2021-2022 році до РФ воно не вивозилося.
Будівництво ЦСВЯП, контракт на яке "Енергоатом" уклав з американською компанією Holtec International, стартувало у 2017 році.
Джерело: https://holtecinternational.com/wp-content/uploads/2024/01/HH-39.01.pdf
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.