НКРЕКП затвердила підписані ДП "Гарантований покупець" та НЕК "Укренерго" акти приймання-передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з ВДЕ за січень-травень, липень, жовтень 2021 року та за лютий-червень 2022 року, передає Енергореформа.
Відповідне рішення регулятор прийняв на своєму засіданні 9 вересня.
"Це рішення дозволить "Укренерго" перерахувати "Гарантованому покупцю" кошти на погашення заборгованості перед виробниками електроенергії з альтернативних джерел, що має стабілізувати фінансову ситуацію на ринку електричної енергії", – зазначив під час засідання голова регулятора Костянтин Ущаповський.
За його словами, це рішення також сприятиме поліпшенню інвестиційного клімату в Україні, що позитивно вплине на динаміку залучення іноземних інвестицій в економіку нашої держави, надходження яких Україна потребує завжди, а особливо за умов воєнного стану.
У комісії зазначили, що між "Укренерго" та "ГарПоком" протягом 9 місяців існували протиріччя щодо розрахунків за послугу зі збільшення частки виробництва електричної енергії з ВДЕ за вказані періоди, що призвело до накопичення заборгованості "ГарПока" перед виробниками е/е з ВДЕ, яка за його даними на кінець серпня 2022 року становила 17,6 млрд грн.
У процесі проведених регулятором перевірок "Укренерго" та "ГарПока" неузгодженість у актах приймання-передачі послуги зі збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел була усунена, що уможливило їх підписання сторонами, додали в НКРЕКП.
На початок вересня стан розрахунків "ГарПока" із ВДЕ-генерацією складає у 2021 році за червень, серпень, вересень, листопад і грудень – по 100%, січень-квітень – по 93%, травень, липень – по 80%, жовтень – 62% (в цілому по року 90,10%).
У 2022 році розрахунки такі: січень – 100%, лютий – 92,3%, березень – 20,1%, квітень – 19,2%, травень – 19%, червень – 26,9%, липень – 31,6%, серпень – 46,4% (в цілому по року – 46,3%).
Всього з початку року "ГарПок" сплатив за зелену е/е 19,1 млрд грн, з яких 12,4 млрд грн за е/е, вироблену цьогоріч, 4,3 млрд грн – у 2021 році, 2,4 млрд грн – у 2020 році.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.