Терміни ремонту лінії електропередачі (ЛЕП) 750 кВ "Дніпровська", яка з’єднує Запорізьку АЕС з енергосистемою України і залишається відключеною вже четвертий день, невизначені, передає Енергореформа.
Про це повідомило Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ).
Згідно з його повідомленням на сайті, генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі ініціював переговори з РФ та Україною щодо забезпечення місцевого припинення вогню для проведення термінового ремонту.
"ЗАЕС та диспетчер української мережі спілкуються з МАГАТЕ щодо планів проведення ремонту. Команда МАГАТЕ на станції продовжує уважно стежити за ситуацією", – йдеться в повідомленні.
МАГАТЕ зазначило, що ЗАЕС досі підключена до зовнішнього електропостачання через єдину резервну ЛЕП 330 кВ "Феросплавна-1", яку було відновлено 5 березня після ремонтних робіт, проведених під захистом п'ятого локального припинення вогню, узгодженого агентством.
Воно також додало, що команді МАГАТЕ на Хмельницькій АЕС довелося перебувати в укритті кілька годин 24 березня вдень.
Як повідомляла Енергореформа, 24 березня окупована РФ Запорізька АЕС вчергове втратила зв'язок з однією з двох ліній електропередачі – "Дніпровською" 750 кВ через її пошкодження, залишившись на одній резервній лінії "Феросплавна-1" 330 кВ, яку відновили менше трьох тижнів тому, 5 березня. Вона була відключена протягом 23 днів.
МАГАТЕ припускало, що це відбулося через військові дії поблизу розподільчої станції, що експлуатується Запорізькою ТЕС. МАГАТЕ інформувало про чергове локальне перемир’я біля ЗАЕС для відновлення роботи ЛЕП 330 кВ "Феросплавна-1" 27 лютого.
Як зазначав т.в.о. голови правління НАЕК "Енергоатом" Павло Ковтонюк, Україна всі чотири роки окупації Запорізької АЕС забезпечує постачання електроенергії для власних потреб станції, яке становить 40-50 МВт на годину.
За підрахунками компанії, наданими "Енергореформі", внаслідок окупації та припинення ЗАЕС генерації, недовиробництво е/е станом на 27 лютого 2026 року становить 155,02 млн МВт*год та відповідно недоотримана вигода – 598,9 млрд грн.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.