Після переходу до ринкової моделі формування цін на електроенергію ціна на електроенергію для 2 класу споживачів (населення, малий та середній бізнес) складе 2,62-3,62 грн за кВт. Такі цифри навели представники Інституту енергетичних стратегій, посилаючись на розрахунок тарифу, який спирається на досвід формування ринків електроенергії інших країн.
За розрахунком фахівців інституту, тариф для населення зросте у 2-3 рази. Для категорії малої промисловості і бізнесу зростання становитиме 28-32%.
За словами голови наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука, з початком роботи ринку електроенергії, атомна генерація автоматично підвищить ціну на електроенергію до паритетного рівня з іншими видами генерації, що призведе до підвищення оптової ринкової ціни (ОРЦ), яка складається з тарифів атомної, теплової, гідрогенерації.
“Це міжнародна практика функціонування ліберального ринку електроенергії. Такого величезного цінового компенсатора, який існує сьогодні, в наступному році вже не буде. І це вдарить як по населенню, так і по промисловості», - зазначив Ю. Корольчук.
Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич привернув увагу до того, що дотації на електроенергію населенню складають приблизно 40 млрд. грн на рік.
«З наступного року дотацій не буде. Населення буде прирівняно до 2 класу промислових споживачів”, - сказав він. За його словами в наслідок переходу до ринку і за рахунок скасування перехресного субсидіювання найбільше всього постраждає населення.
Представники інституту також вказали на відсутність оприлюднених Урядом, Верховною радою, іншими органами державної влади, прогнозів щодо змін тарифів для населення після переходу на ринкове ціноутворення та втрати чинності методиками розрахунку вартості енергоносіїв, зокрема "Роттердам плюс".
Читайте також: НКРЕКУ має намір скасувати формулу "Роттердам +" з липня-2019 в зв'язку з переходом до нового ринку електроенергії.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.