Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав газотурбінні та газопоршневі мініелектростанції одним із варіантів cтворення альтернативної мобільної генерації в умовах пошкодження існуючої генерації внаслідок російських обстрілів, передає Енергореформа.
"Це дуже хороший кейс. Хоч виробництво електроенергії на них коштує дорого, але вони хороші тим, що дуже швидко піднімаються – до 3 хвилин. Для порівняння: атомний блок розганяється три доби, а гаситься півтора місяці. Тепловий блок з холодного стану піднімається від 8 до 12 годин, з гарячого стану від 30 хв до 1,5 год", – сказав Шмигаль в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".
При цьому він зазначив, що є станції українського виробництва, які уже встановлені і відновлюють свою роботу, також встановлюються ті, що перебувають на складах.
Прем’єр пояснив, що газотурбінні та газопоршневі електростанції мають невеликі блоки, в середньому 50 МВт, але можна одночасно розмістити кілька станцій і досягти великої потужності.
"Якщо їх ставити 20 шт в ряд, виходить 1 тис. МВт – це атомний блок. Вони, як правило, не потребують особливого людського втручання і обслуговування, це величезний плюс", – описав переваги мобільної газової генерації очільник уряду, додавши, що їх також можна використовувати для забезпечення великих міст водою і теплом.
Разом з тим, за словами Шмигаля, друга сфера їх застосування – енергетична безпека атомної генерації.
"Коли при блекауті розвалюється мережа, розбалансовується і все виключається, то щоб підняти атомний блок, потрібно 100-150 МВт. На генераторах такої потужності не доб'єшся. Відповідно потрібно знайти звідки "підкурити", і з цим можуть допомогти саме газотурбінні блоки", – вважає прем’єр.
За його словами, в результаті 9 хвиль масованих ракетних ударів та десятків менших атак, фактично пошкоджено або зруйновано 50% енергосистеми.
Він пояснив, що зараз проблематику енергетики потрібно поділити на два блоки: перший – це дефіцит генеруючої потужності, друге – дефіцит мережевої потужності.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.