Україна зміцнить стабільність енергосистеми Європи і може в подальшому сприяти її декарбонізації, а також здатна посилити надійність газопостачання європейських країн в умовах газового шантажу росії, передає Енергореформа.
Так вважає міністр енергетики України Герман Галущенко.
Про це він сказав в ефірі Спільного телемарафону #UAразом 23 червня.
"Ми можемо забезпечити Європу електроенергією, покривати їх піки споживання. У нас є різниця в часі, відповідно, піки споживання у нас не збігаються, і ми можемо забезпечити спочатку власні пікові періоди, а потім – європейські. Це дуже важливо з точки зору саме стабільності функціонування енергосистем", - наголосив міністр.
Він також підкреслив, що Україна – друга країна в Європі після Франції за потужністю атомної генерації.
"В Україні найбільша в Європі атомна електростанція – Запорізька. Зараз вона, на жаль, окупована, але я впевнений, що вона вже скоро буде звільнена", – зазначив Галущенко.
За його словами, Україна також може зробити значний внесок в декарбонізацію європейської енергетики.
"Ми є одним з лідерів в Європі з виробництва безвуглецевого енергоміксу. На сьогодні 70% виробництва електроенергії в Україні є вуглецево нейтральним. Якщо порівняти це з країнами Європейського Союзу, то минулого року середній показник по Європі з точки зору вуглецевої нейтральності був 63%. Україна йде попереду багатьох країн Європейського Союзу", – зауважив міністр.
Тож імпортуючи з України електроенергію, Євросоюз може суттєво зменшити споживання вугілля і газу. Крім того, Україна може допомогти підвищити надійність газопостачання для Європи.
"В Україні найбільші в Європі газові сховища. Ми пропонуємо партнерам зараз використовувати ці сховища для того, щоб закачувати газ і мати надійне газопостачання взимку. Абсолютно очевидно, що росія ближче до опалювального сезону буде вчиняти дії з метою обмеження постачання газу", – переконаний міністр енергетики.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.