Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець вважає необхідним прийняття закону про національну систему торгівлі викидами (СТВ) уже в наступному році, передає Енергореформа.
За йго словами, це необхідно, аби запровадити національну СТВ її в 2025 році і таким чином уникнути перешкод для українського експорту, пов’язаних із початком дії з 1 січня 2026 року СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism).
"Якщо ми створимо свою національну СТВ, що буде повністю відповідати європейській, зокрема і ціна на викиди CO2, або інтегруємо нашу СТВ з європейською, то СВАМ нам абсолютно не страшний. Тому що ми будемо уже в цьому СВАМ, всередині його кордонів. Тепер ті, хто захоче поставляти продукцію нам, будуть платити. Фактично наша задача – пересунути кордон СВАМ і опинитися всередині цього проекту", – сказав Стрілець в ексклюзивному інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".
"Тому сьогодні не йдеться про запровадження СВАМ або його відстрочку (для України – ІФ-У). Ми говоримо про титанічну роботу, яку швидко треба зробити, аби СВАМ був не для нас взагалі, а для тих, хто буде експортером товарів в Україну", – наголосив міністр.
За його словами, важливо, щоб закон про СТВ уже в наступному році був у парламенті.
"Ми зі свого боку будемо його супроводжувати, щоб Рада його прийняла, і вже з 2025 року було запущено цю систему, хай навіть у пілотному режимі", – додав він.
Міністр зазначив, що запровадження СТВ у тестовому режимі – фактично дати "поторгувати", але без грошей – дозволить зрозуміти вузькі місця, де треба доопрацювати, щоб європейська СТВ була готова приєднати до себе українську.
При цьому він підкреслив, що доручив команді дуже амбітну задачу – скоротити строк роботи над створенням національної СТВ.
У повному обсязі інтерв’ю з Русланом Стрільцем читайте згодом на сайті агенnства "Інтерфакс-Україна" та проекту "Енергореформа".
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.