Арешт рахунків загрожує проєкту збільшення генерації е/е з 30% до 50% потреб Старокостянтинова – директор ТКЕ Душенко

08.05.2026 09:59
нафтогаз , електроенергія , тепло

КП "Тепловик" (м. Старокостянтинів Хмельницької області) планує до прийдешнього ОЗП збільшити свою частку в забезпеченні енергопотреб міста з 30% до 50%, однак блокування його рахунків НАК "Нафтогаз України" загрожує реалізації цих планів, передає Енергореформа.

Про це повідомив директор КП Олександр Душенко.

Про це йшлося під час круглого столу в інформагентстві "Інтерфакс-Україна" на тему "Трансформація комунальних теплопостачальних підприємств в енергетичні компанії: що змінюється і як діяти", організованого Асоціацією операторів критичної інфраструктури та Асоціацією міст України.

"Цієї зими наше підприємство покривало 30% потреб міста-героя Старокостянтинова разом з промисловістю в електриці. Це, я вважаю, досить гарний показник. В планах стійкості на наступний рік у нас була мета збільшити його до 50%. Але з останніми діями "Нафтогазу" всі ці наші напрацювання можуть просто не виповнитися. Ми отримали заблоковані рахунки", – сказав Душенко.

Він також пояснив, що, завдяки донорам та спрощеним процедурам приєднання до мереж когенераційних установок, минулої зими підприємство на 100% забезпечувало електроенергією власні потреби та виробіток 80% теплової енергії для потреб Старокостянтинова. 

"Тобто ми не залежали ні від оператора системи розподілу, ні від блекаутів, ні від відключень", – зазначив Душенко.

За його словами, підприємство також мало можливість заробляти кошти на балансуючому ринку е/е, щоб здійснювати ремонтні кампанії та модернізацію, а також допомагати НЕК "Укренерго" в балансуванні енергосистеми.

Директор КП "Тепловик" розповів, що з НАК "Нафтогаз України" була підписана мирова угода, на яку підприємство було вимушено погодитися, аби лише уникнути блокування рахунків. Згідно з мировою угодою передбачалося, що КП "Тепловик" сплатить 56 млн грн основного боргу та ще 21 млн грн додатково нарахованої пені та штрафних санкцій попри те, що стягнення пені та штрафних санкцій наразі згідно з чинного законодавства заборонено. 

"По цій мировій угоді ми справно платили 5 місяців, виконуючи свої зобов’язання. Водночас "Нафтогаз Трейдинг" зараховував ці наші платежі не за мировою угодою, а як поточні борги, таким чином порушуючи мирову угоду, яку сам же і запропонував та підписав. Ми намагалися максимально піти назустріч, домовлялися і "витискали" всі соки з нашої місцевої влади, аби заплатити якісь кошти НАК. Але як би ми не йшли назустріч "Нафтогазу", рахунки підприємства все одно були заблоковані", – пояснив ситуацію Душенко.

Він висловив сподівання, що це питання буде врегульовано законодавчо, і буде можливість списати ці кошти.

При цьому Душенко зазначив, що 4% ПДФО, які за рішенням уряду залишаються на місцях, не вистачає для покриття різниці в тарифах ТКЕ.

"Ті 4% ПДФО, що залишили, це в наших реаліях приблизно 10% різниці в тарифах, яка мала б бути", – зауважив Душенко.

Він наголосив, що трансформація ТКЕ в енергетичні підприємства відбувається, але без вирішення поточних проблем ТКЕ, зокрема, щодо компенсації різниці в тарифах та розблокування рахунків наслідки для теплопостачання та життєзабезпечення міст будуть вкрай негативні.

"Тому я дуже попросив би народних депутатів, профільні міністерства втрутитися і допомогти всій галузі ТКЕ вийти з цієї ситуації, поки не пізно. Бо пройде якийсь час, і процеси будуть незворотні", – резюмував директор КП.

Як повідомляла Енергореформа, на цьому ж заході виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан заявив, що НАК "Нафтогаз України" в судовому порядку заблокував рахунки 69 підприємствам теплокомуненерго, що загрожує повною зупинкою їхньої діяльності, зриває виконання планів стійкості та унеможливлює підготовку до прийдешнього опалювального сезону.

Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=Q3Dv5zGY_8s

Фото: Олександар Зубко, Інтерфакс-Україна.


Читайте також

Кабмін запускає довгострокові контракти на ринку е/е для бізнесу – Свириденко

Кабінет міністрів України прийняв рішення про запуск довгострокових контрактів на ринку електроенергії, завдяки чому український бізнес зможе заздалегідь фіксувати ціну на неї на квартал, півроку або рік, передає Енергореформа.

Удар РФ по енергооб’єкту ДТЕК на Дніпропетровщині залишив без світла майже 20 тис. родин

РФ вдарила по енергетичному об’єкту в Дніпропетровській області, внаслідок чого без світла залишилися споживачі в 139 населених пунктах, передає Енергореформа.

ЕС та Міненерго України на URC-2026 закликатимуть про EUR650 млн внесків до Фонду підтримки енергетики

Енергосектор України потребує міжнародної допомоги, у зв'язку з чим Фонд підтримки енергетики та Міністерство енергетики на URC-2026 у Гданську підніматимуть питання про надання EUR650 млн внесків для забезпечення енергтичної стікості, передає Енергореформа.

Авторизация



Создать аккаунт


Авторизация

Возникла ошибка авторизации!
Извините, возникла ошибка авторизации. Пожалуйста, попробуйте еще раз (в окне социальной сети вам необходимо подтвердить авторизацию), или попробуйте авторизоваться через другую социальную сеть.

Пожалуйста проверьте свою почту
и перейдите по ссылке,
чтобы завершить свою регистрацию
на сайте.

Комментарий отправлен на модерацию