Запровадження Євросоюзом з початку 2026 року механізму транскордонного вуглецевого коригування (CBAM) значно збільшує ціну української електроенергії під час експорту, що робить його нецікавим економічно, передає Енергореформа.
Так вважає голова київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства (ЕС), який очолював Міненерго у 2019-2020 роках, Олексій Оржель.
"Тобто всі, хто мав сміливість в Європі купити (в Україні) електричну енергію, навіть у сонячної станції, вони мають заплатити в кінці кварталу EUR68 за кожну МВт-годину", – сказав він під час круглого столу "Стійкість під загрозою: регуляторні та економічні важелі розбудови розподіленої генерації", організованому We Build Ukraine минулого тижня.
Оржель пояснив, що ця "карбонова ціна" розраховується як добуток ціни на викиди CO2, яка зараз більше за EUR70, та коефіцієнту, який для електричної енергії дорівнює 0,9.
"Ніхто до кінця не розумів цю процедуру, а насправді – верифікаторів нема, PPA (Power Purchase Agreement) нема", – описав поточну ситуацію Оржель.
Він уточнив агентству "Інтерфакс-Україна", що проведення по CBAM-верифікації генеруючих потужностей в Україні, де продовжується війна, у цьому році та на початку наступного малоймовірно, бо попит на цю послугу зараз дуже великий, у тому числі серед балканських країн, по яким також болюче вдарило запровадження цього механізму.
"(Через цю) експортну додаткову ціну, навіть коли у нас є потенційний профіцит, експорт стає нецікавий", – вважає голова київського офісу Секретаріату ЕС.
Він також уточнив, що гарантії походження виробництва електроенергії з відновлювальних джерел, які видає регулятор НКРЕКП, ніяк не пов'язані із механізмом CBAM.
"Це трошки такий міф, з яким ми всі бігаємо", – сказав Оржель.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.