Для НАЕК "Енергоатом", ймовірно, можуть запровадити окреме ПСО (спецобов’язки), яке перекриватиме споживання е/е промисловими об’єктами, що не можуть платити за ресурс і безоплатно забирають його з балансуючого ринку, генеруючи величезні борги на ньому, передає Енергореформа.
Про це повідомили член правління НЕК "Укренерго" Іван Юрик та голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус.
"Ми зараз докладаємо всіх зусиль, щоб вирішити питання боргів на балансуючому ринку. І зараз опрацьовується варіант, аби категорія соціально незахищених споживачів підпадала під окремі спецзобов'язки (ПСО), які будуть покладені на певного учасника ринку", – сказав Юрик на інвестиційній конференції Concorde Capital у Києві, яку інвесткомпанія провела вперше з 2019 року.
"Якщо нам це вдасться, ми не скасуємо проблему на балансуючому ринку, але припинимо приріст боргів", – зазначив він.
Юрик відмовився називати компанію, на яку може бути покладене ПСО, але наголосив, що воно не матиме додаткового прямого навантаження на тариф "Укренерго" та споживачів.
Член правління НЕК додав, що підприємства, які живляться з балансуючого ринку, генеруючи борги на ньому, і можуть підпасти під ПСО, споживають разом приблизно 100 МВт потужності влітку та 125 МВт взимку.
"100 МВт влітку та 125 МВт взимку це не суттєве споживання, але воно спотворює цей ринок, накручує штучні борги на ньому за найвищою ціною балансуючого ринку", – пояснив Юрик.
Андрій Герус зі свого боку зазначив, що ПСО з забезпечення е/е неспроможних платити промислових споживачів, найімовірніше, буде покладене на НАЕК "Енергоатом".
"Насправді все просто – перекласти проблему боргів на балансуючому ринку на "Енергоатом", – сказав він.
Водночас Герус зауважив, що бізнесу сподіватися на ПСО – "дуже ненадійна історія".
"Бізнесу на ПСО розраховувати не варто (…). За е/е треба платити", – наголосив голова енергокомітету.
При цьому учасники ринку е/е, знайомі з діяльністю "Укренерго", зазначають, що розраховують на досягнення нею домовленостей з міжнародними фінансовими інституціями щодо кредитування її боргів на БР, аби НЕК змогла розрахуватися з виробниками. Як вони вказують, відповідні перемовини ведуться.
Як повідомляла Енергореформа, наприкінці квітня 2026 року голова правління НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко в бліцінтерв’ю Енергореформі зазначав, що борг споживачів перед НЕК "Укренерго" на балансуючому ринку складає 46,5 млрд грн. Сама компанія при цьому заборгувала виробникам значно менше – 25,8 млрд грн.
Як неодноразово зазначали в "Укренерго", борги на БР перед компанією формуються через велику кількість споживачів (зокрема, водоканали, низка обленерго, державні шахти), які не сплачують за спожиту е/е. У результаті компанія не може вчасно розраховуватися з учасниками БР за вироблену е/е. Зокрема, на кінець 2025 року повідомлялося, що борги перед ПрАТ "Укргідроенерго" на БР становлять приблизно 10 млрд грн.
Скорочення кількості споживачів, які не сплачують за ресурс, та зобов’язання погашати борги, на думку НЕК, призведе до покращення боргової ситуації.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.