7 червня 2022 року оператори систем передачі Континентальної Європи вирішили дати позитивну відповідь на запит НЕК "Укренерго" про відновлення експорту електроенергії з України, передає Енергореформа.
Про це "Укренерго" повідомила на своєму сайті 8 червня.
"Сьогодні енергосистема України працює в режимі пробної аварійної синхронізації з ENTSO-E, це означає, що експортно-імпортні операції з європейськими контрагентами не проводяться. Проте як українська, так і європейська сторони розглядають можливість поетапного збільшення обсягів експорту, що було б взаємовигідним", – йдеться у повідомленні "Укренерго".
Сама компанія розглядає початок експорту електроенергії до європейських країн як можливість забезпечити додаткову ліквідність на ринку електроенергії та отримати додатковий прибуток.
"В умовах воєнного стану та активних бойових дій українській енергетиці важко зберегти довоєнні фінансові показники. Враховуючи це, початок експорту електроенергії може стати економічно обґрунтованою альтернативою новим позикам і кредитам", – зазначають в "Укренерго".
Водночас, на її думку, постачання низьковуглецевої електроенергії з України значно посилить енергетичну безпеку в регіоні Центральної та Східної Європи та може зменшити їхню залежність від Російської Федерації.
У компанії пояснили, що для початку поетапного збільшення чистої пропускної спроможності експортного напрямку необхідно було виконати шість технічних передумов для схвалення з боку Рерігональної групи Континентальної Європи.
"Такі заходи потрібні для забезпечення стабільності роботи об’єднаної мережі та збільшення спроможності гасити низькочастотні коливання", – уточнили в "Укренерго".
При цьому в компанії наголошують, що працюють та продовжуватимуть працювати над впровадженням технічних заходів, необхідних для переходу з пробного режиму на постійну синхронізацію та запуску повноцінного експорту електроенергії з України.
Як повідомлялося, з 16 березня 2022 року українська енергосистема працює синхронно з європейською континентальною мережею ENTSO-E.
Наразі експорт через викуп потужності міждержавних перетинів здійснюється до Молдови та Польщі в цілому до 816 МВт.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.