Глава УВЕА Андрій Конеченков: Нова архітектура електроенергетики неможлива без УЗЕ

27.05.2026 12:38
електроенергія , ВДЕ

Бліцінтерв’ю голови правління Української вітроенергетичної асоціації Андрія Конеченкова проєкту агентства "Інтерфакс-Україна" з енергетики Енергореформа.

- В Україні уже в повний голос говорять про необхідність будувати дуже багато установок зберігання енергії (УЗЕ) чи систем накопичення енергії (СНЕ). До цього питання підключилася і УВЕА – нещодавно провела тематичну конференцію Energy Storage Day 2026. Чому саме вітроенергетики хотіли привернути увагу до цієї теми?

- Сьогодні нам необхідно міняти архітектуру електроенергетики, бо маємо застарілу, радянських часів енергосистему: великі електростанції, довгі лінії електропередач і пасивного споживача. Після того, як почалася війна, ми відчули, як легко зруйнувати всі ці речі й майже неможливо повноцінно відновити.

Якщо Україна хоче бути в подальшому з електроенергією, то насамперед треба будувати децентралізовану систему та розподілену генерацію.

Але питання в тому, на якому паливі вона буде працювати. І позитив відновлюваних джерел енергії саме в тому, що ми використовуємо місцеві енергетичні джерела, нам не треба платити і воювати за ці джерела, на чому я постійно наголошую.

Водночас наша робота залежить від погодних умов: немає вітру, немає сонця – немає електроенергії. Втім, якщо ви хочете бути надійним джерелом для енергосистеми, балансувати свою діяльність і видавати стабільну енергію, то маєте знайти інше рішення.

Сучасне рішення – це саме системи зберігання енергії, які дозволяють більш стабільно і прогнозовано подавати електроенергію в мережу.

Я був, наприклад, на деяких проєктах в Данії – країні, де вже забезпечують себе електроенергію на 100% за рахунок сонця, вітру та систем зберігання енергії.

Тому сьогодні важливо, що дуже багато компаній, які маючи вітер чи сонце, встановлюють СНЕ.

Крім того, є можливість розвивати бізнеспроєкти на СНЕ і без генерації – саме за рахунок арбітражу на ринку.

Звісно, з часом виникне питання, як утилізувати ці системи, переробити і так далі, але, гадаю, ці питання екології теж будуть вирішені.

- Якою була мета Energy Storage Day 2026?

- Зараз важливо, щоб компанії, які мають перший досвід роботи з СНЕ, змогли поділитися ним, аби інші не робили помилок в майбутньому. Сьогодні досвід уже є – в Україні минулого року встановлено понад 500 МВт потужності СНЕ і приблизно удвічі більше по ємності. І вже досить багато компаній працюють з УЗЕ.

Тобто ця відносно нова технологія сьогодні вийшла на промисловий рівень.

Наша задача, щоб ринок між собою поділився досвідом, знайшов нових партнерів, запустив нові проєкти, і найближчим часом ми могли мати абсолютно новий сегмент в енергетичному ринку, тобто ту нову архітектуру, за яку ми вболіваємо. Щоб ми могли надійно забезпечувати споживача електроенергією, бо вітроенергетика довела свою стійкість.

За оцінкою Міненерго минулого року було або зруйнувано або пошкоджено 9 ГВт потужності. Це величезна цифра, і відновити ці 9 ГВт найближчим часом буде дуже важко. А от побудувати вітер, сонце, УЗЕ і замістити хоча б частку цієї потужності – це  швидко, це проєкти, під які будь-який банк чи країна дадуть кошти. Це перевірена технологія. І головне, що ви інвестуєте у власну економіку, бо ви вже не купуєте нафту, вугілля, газ...

Тому в цілому головна мета – це обговорити нову архітектуру енергетики та знайти спільні рішення, а насамперед – це обмін досвідом, аби не перетворити цей процес в потік помилкових рішень, з якими потім треба буде боротися. І ви побачили кількість учасників – він свідчить про дуже великий інтерес до цієї теми.

Як багато вітроенергетичних проєктів вже будуються з УЗЕ?

Більшість нових проєктів ВЕС уже будуються з УЗЕ – і Elementum Energy, і OKKO, і Еко-Оптіма. Всі вони вже закладають їх у проєкти для балансування і зменшення оплати за небаланси. І це дуже класний приклад.

Як повідомляла Енергореформа, в Україні на кінець квітня підключено до мереж 600 МВт установок зберігання енергії (УЗЕ), тоді як у 2024 році їх було всього 2МВт, повідомив голова правління НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко.

"У 2023 році у нас взагалі не було УЗЕ, у 2024 – всього 2МВт, а тепер це 600 МВт. Ми говоримо про зростання не просто у рази, а у 300 разів", – сказав Зайченко під час заходу Energy Storage Day 2026, організованому Українською вітроенергетичною асоціацією у Києві.

"На сьогодні видано технічних умов на 1,4ГВт УЗЕ", – уточнив глава "Укренерго".


Читайте також

Кабмін запускає довгострокові контракти на ринку е/е для бізнесу – Свириденко

Кабінет міністрів України прийняв рішення про запуск довгострокових контрактів на ринку електроенергії, завдяки чому український бізнес зможе заздалегідь фіксувати ціну на неї на квартал, півроку або рік, передає Енергореформа.

Удар РФ по енергооб’єкту ДТЕК на Дніпропетровщині залишив без світла майже 20 тис. родин

РФ вдарила по енергетичному об’єкту в Дніпропетровській області, внаслідок чого без світла залишилися споживачі в 139 населених пунктах, передає Енергореформа.

ЕС та Міненерго України на URC-2026 закликатимуть про EUR650 млн внесків до Фонду підтримки енергетики

Енергосектор України потребує міжнародної допомоги, у зв'язку з чим Фонд підтримки енергетики та Міністерство енергетики на URC-2026 у Гданську підніматимуть питання про надання EUR650 млн внесків для забезпечення енергтичної стікості, передає Енергореформа.

Авторизация



Создать аккаунт


Авторизация

Возникла ошибка авторизации!
Извините, возникла ошибка авторизации. Пожалуйста, попробуйте еще раз (в окне социальной сети вам необходимо подтвердить авторизацию), или попробуйте авторизоваться через другую социальную сеть.

Пожалуйста проверьте свою почту
и перейдите по ссылке,
чтобы завершить свою регистрацию
на сайте.

Комментарий отправлен на модерацию