"Є критичний фактор, який впливає на імпорт е/е – це її ціна в Європі. Давайте дочекаємося свят, ціна впаде, і ми зможемо імпортувати, бо це буде економічно доцільно. І тоді знову почнуться розмови про необхідність прайскепів. У цього покращення (ситуації з імпортом у разі підвищення прайскепів – ЕР) є межа, і вона впирається в споживача, якому з таким рівнем рентабельності, на який вливає ціна е/е, і так важко", – сказав він у коментарі Енергореформі в кулуарах Energy Security Dialogue-224 від DiXi Group 4 грудня.За його словами, низька утилізація перетину для імпорту пояснюється насамперед тим, що споживач не може дозволити стрибок цін в Європі, який спостерігався останнім часом і був пов'язаний, зокрема, з низьким рівнем виробництва ВДЕ та ростом споживання.
"Споживачі не можуть дозволити, коли в балансі 80% дорогої е/е і лише 20% – відносно дешевої. Чому й зробили зниження до 60%, бо промисловість відмовлялася від дорогого імпорту через зростання собівартості. Всі ж рахують гроші", – пояснив він.У розмові Оржель підкреслив, що позиція Енергоспівтовариства полягає у відсутності обмежень на ринку, але потенційно воно може підтримати певне тимчасове рішення з компенсації різниці цін е/е в Україні та Європі для залучення імпорту.
"Енергоспівтовариство принципово за те, щоб прайскепів не було. Але ми можемо розглянути якісь елементи тимчасового обмеження або, припустімо, ПСО (…), щоб цей імпорт зайшов. Як тимчасове рішення потенційно таке можливо, враховуючи критичну ситуацію в Україні, але принципово обмеження не підтримуємо", – зазначив глава Київського офісу ЕС, додавши, що наявність прайскепів, зокрема, гальмує розвиток нової генерації.Відповідаючи на питання, що відомо Секретаріату про можливість залучення державного енерготрейдера АТ "Енергетична компанія України" до "імпортного ПСО", він зазначив: "Певний проєкт є. Це не ПСО. Це потенційно певна допомога "ЕКУ", щоб покривати витрати між ринковими цінами е/е і ціною її реалізації".
Кабінет міністрів України прийняв рішення про запуск довгострокових контрактів на ринку електроенергії, завдяки чому український бізнес зможе заздалегідь фіксувати ціну на неї на квартал, півроку або рік, передає Енергореформа.
РФ вдарила по енергетичному об’єкту в Дніпропетровській області, внаслідок чого без світла залишилися споживачі в 139 населених пунктах, передає Енергореформа.
Енергосектор України потребує міжнародної допомоги, у зв'язку з чим Фонд підтримки енергетики та Міністерство енергетики на URC-2026 у Гданську підніматимуть питання про надання EUR650 млн внесків для забезпечення енергтичної стікості, передає Енергореформа.