Повністю розраховуватися з виробниками зеленої електроенергії цього року можливості немає, вважає радник прем’єр-міністра, член наглядової ради НЕК Юрій Бойко, передає Енергореформа.
"Враховуючи малоймовірний перегляд тарифу "Укренерго" на передачу зі значним його підвищенням, можна дійти до очевидного висновку: цього року платити "зелений" тариф у повному обсязі можливості немає", – сказав Бойко в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".
При цьому він зазначив, що можна збільшити обсяг коштів для виробників зеленої електроенергії. За його словами, це можна зробити двома шляхами – або переглянути розміри виплат, встановлених наказом Міністерства енергетики, або ж тимчасово надати таким виробникам можливість вийти з балансуючої групи "Гарантованого покупця" та самостійно продавати електроенергію на ринку.
Бойко пояснив, що другий шлях передбачає призупинення на час війни та 6 місяців після неї дії "зеленого" тарифу з його продовженням після відновлення на час такого призупинення.
"Головний наслідок виходу з балансуючої групи "ГарПока" для всіх зелених виробників – це гроші, які вони отримували б без затримок. І, звичайно ж, досвід роботи на конкурентному ринку. Тим паче у контексті майбутнього розширення експорту в Європу – переконаний, "зелена" електроенергія користуватиметься більшим попитом за кордоном", – сказав радник прем’єра.
За його словами, менші порівняно з "зеленим" тарифом, але швидкі гроші, які можна було отримати з ринку, для багатьох можуть бути більш цікавою альтернативою з економічної точки зору.
"Ця ідея залишається відкритою до дискусії, і перспективи її реалізації залежать від активності самих зелених", – зазначив Бойко.
При цьому він уточнив, що НЕК "Укренерго" оплачує сьогодні компенсацію "зеленого" тарифу, "наскільки це можливо", враховуючи, зокрема, зниження споживання е/е, а відповідно і обсягів передачі, кошти з оплати якої йдуть на розрахунки з виробниками "зеленої електроенергії".
"Але навіть якщо припустити, що "Укренерго" збільшить обсяг оплати послуги, то в поточній моделі, нагадаю, "ГарПок" все одно буде платити "зеленим в обсягах, що зазначені в наказі міністерства (у відсотках за видом генерації від обсягу виробленої електроенергії, від 15% для СЕС і 60% для біо-ТЕС – ІФ). Якщо не поміняти ці відсотки, то більше грошей в ВАД виробників не з’явиться", – пояснив Бойко.
Повністю інтерв'ю з Юрієм Бойко читайте на сайтах агентства www.interfax.com.ua та інтернет-порталу Енергореформа http://reform.energy
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.