Можливе припинення аварійної допомоги з постачанням елекроенергії зі Словаччини в Україну не матиме впливу на ситуацію в енергосистемі, передає Енергореформа.
Про це повідомила НЕК "Укренерго".
"Ймовірне припинення аварійного постачання електроенергії зі Словаччини ніяк не вплине на ситуацію в об’єднаній енергосистемі України. Останній раз Україна просила аварійну допомогу у Словаччини понад місяць тому і в дуже обмеженому обсязі", – написала "Укренерго" у Facebook 23 лютого увечері.
Згідно з повідомленням, загалом аварійна допомога зі словацького напрямку надходила до об’єднаної енергосистеми України досить рідко і йдеться про нетривалі постачання.
"Укренерго" також наголосила, що офіційних документів про одностороннє припинення дії договору про взаємне надання аварійної допомоги словацьким системним оператором – компанією SEPS – до НЕК наразі не надходило.
Вона також звернула увагу, що оператори систем передачі електроенергії України та Словаччини – "Укренерго" та SEPS – є повноправними членами ENTSO-E, і відносини між ними мають повністю відповідати встановленим правилам діяльності організації.
"Наразі між "Укренерго" і SEPS укладено договір щодо надання/отримання аварійної допомоги з/до ОЕС України до/з ЕС Словаччини. Крім того, "Укренерго" 23 лютого 2026 року отримала лист від SEPS про перегляд умов оплати за діючим договором про постачання аварійної допомоги. Аналіз пропозиції словацької сторони буде виконано в найкоротші терміни", – пояснила НЕК.
"Укренерго" при цьому наголосила, що про будь-які обмеження комерційного імпорту електроенергії зі Словаччини наразі не йдеться.
"Розподілена потужність міждержавних перетинів використовується, відповідно до результатів проведених аукціонів", – підкреслив український системний оператор.
Як повідомляла Енергореформа, прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що дотримався своєї обіцянки зупинити аварійну допомогу в постачанні е/е Україні, якщо вона не відновить транзит нафти з РФ нафтопроводом "Дружба".
Він повідомив, що звернувся до SEPS з проханням припинити аварійне постачання електроенергії до України. Фіцо вчергове наголосив, що у січні 2026 року ці аварійні поставки, необхідні для стабілізації української енергомережі, були вдвічі більшими, ніж за весь 2025 рік.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.