НЕК "Укренерго" до кінця року планує погасити свої борги з компенсації "зелених" тарифів власникам домашнім СЕС, передає Енергореформа.
Про це повідомив гоова правління компанії Володимир Кудрицький.
"Наші борги по так званим даховим СЕС (домашні СЕС, дСЕС – ЕР) за вересень знизилися з 4,2 млрд грн до 2,7 млрд грн. До кінця року ми плануємо вийти в нуль по цим боргам", – сказав він на нараді в комітеті Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП 5 жовтня увечері.
Крім того, він зазначив, що, зокрема, до кінця цього тижня НЕК планує перерахувати постачальникам універсальних послуг (ПУП) для розрахунків з дСЕС 330 млн грн.
За словами Кудрицького, погашенню боргів сприяє підвищення розрахунків учасників ринку за оплату тарифу "Укренерго" на передачу, з якого сплачуються компенсації дСЕС.
За його словами, за вересень, борг учасників ринку по цьому тарифу зменшився на 0,7 млрл грн – до 20,6 млрд грн.
Як повідомляла Енергореформа, у квітні 2022 року НКРЕКП прийняла постанову №396, якою передбачалося, що ПУП повинні купувати електроенергію домашніх СЕС та ВЕС, а також комбінованих установок на тих же умовах, що були визначені до війни, але оплата мала здійснюватися, виходячи із коштів, що надійшли до ПУП від населення за спожиту е/е. Надходження від "Укренерго", яка доплачувала різницю у тарифах для населення та зелених тарифах для дСЕС, не передбачалися.
У січні 2023 року регулятор скасував цю постанову, зазначивши, що ситуація в "Укренерго" покращиася і зобов'язав забезпечити поточні платежі повною мірою, а також до кінця 2023 року повністю погасити борги за 2022 рік.
Згідно з січневим рішенням НКРЕКП, "Укренерго має забезпечити ПУП повну оплату компенсації різниці в тарифах щомісяця за березень-грудень 2022 року до 20 березня-20 грудня 2023 року відповідно (розрахунки за січень-лютий були здійснені в повному обсязі – ЕР).
ПУП зі свого боку мають 5 днів на перерахунок коштів власникам дСЕС, за березень-грудень-2022 – до 25 березня-25 грудня 2023 року.
Проте в Асоціації сонячної енергетики на початку липня звертали увагу, що лише невелика частина ПУУ вчасно розраховуються за е/е дСЕС. Там зазначали, що ПУУ, зі свого боку, вказують на неповні розрахунки з боку "Укренерго". Представники компанії в неофіційних коментарях акцентували на зростанні боргів самих ПУП перед нею, що не дозволяє робити розрахунки повною мірою.
Україна до 2035 року має стратегічну мету повернутися до 54 ГВт генеруючої потужності – її рівня до початку агресії РФ у 2014 році, передає Енергореформа.
В Україні налічується майже 90 тис. сонячних електростанцій приватних домогосподарств, які працюють за "зеленим" тарифом, передає Енергореформа.
Юрисконсульт компанії "Rengy development", учасник Української асоціації відновлюваної енергетики (УАВЕ) Євгеній Черепаха в колонці для Енергореформи розповів про ризики замороження тарифу НЕК "Укренерго" на передачу для енергосистеми та всього енергоринку.